Forumi Zeri YT! » Argėtim - Humor » Humor - Gjeagjeza - Lojra »
Alegoei

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

+ Pėrgjigju Diskutimit

#41

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:14

U kthye

Ditė mė parė Muhamet Kelmendi kaloi nė partinė e Bexhet Pacollit!?

Po habitem, po i thotė shoku- shokut tek e morėn kėtė lajmė. Si ka mundėsi, po a nuk

ishte ky Muhameti, qė pėr sa kohė ishte nė LPK- nuk kishte lėnė gjė pa thėnė pėr Pacollin e sojisorollopin e tij. Pastaj kaloi nė partinė e Ukshin Hotit, tė cilit po ashtu ia paska kthyer shpinėn! Si lakohen njerėzit kėshtu si shelgu mor vėlla, kėtė nuk po kuptoi unė- po i thotė ai. Mos u mėzit shumė- ia ktheu bashkėbiseduesi, zoti Kelmendi u kthye nė origjinėn e vet- kėtė ai e ka treguar mė kohė; ambiciet e tij pėr tė qenė i parė, nuk e brenė fortė se me kė bėhet kumbarė, krejt fuqinė pėr atdhe interesin- jo, larg asaj- ky soj nuk e njohin interesi, veē se pėr lekun vdesin!

#42

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:14

A thua sa do ta mbajnė?!

Ehe, Na erdhi liria mė nė fund. Sa e sa veta janė djegur pėr te, qė sa vite e vite pret populli ynė kėtė tė shkretė lirie, dhe ja krejt nė fund erdhi e bardha!- po i thoshte axha Sejdė- axhės Kolės, pra fqinjit tė vet, tek po pinin kafen e mėngjesit tė dy nė kopshtin e tyre, si pensionist qė ishin. Prej matanė gardhit tė kopshtit tė tyre, po i dėgjon axha Xhevat- njė fqinjė i tyre, dhe nga kureshtja po i pyet kėta tė dy:

Tash more burra qė Kosova po zaptohet serish nga kėta tė Bashkėsisė Evropiane, a dini

se sa do ta mbajnė Kosovėn nėn zap?! Dikush po thotė se nuk do tė rrinė gjatė, disa po thonė se qė besa gjatė kanė me e mbajtur! Kush di tė na e thotė tė vėrtetėn, prej asaj ēka di unė; po ju tregoi se:

- Nja 500 vjet e pat mbajtur Turqia dikur, nja 100 vjet Serbia, nja 8 vjet po bahen gati, prej se janė hy kėta tė UNMIK-ut, e tash kėta tė Evropės sa vjet do ta mbajnė a di kush me na tregua?- inshalla nuk e mbajnė shumė e po ēlirohemi edhe ne si gjithė bota ndonjė herė!- pėrfundoj pyetjen axha Xhevat.

#43

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:15

Lini tė vdekurit rehat!

Pas gjithė asaj rrėmuje e shembjeje tė LDK-sė, qė mė shumė i ngjante zhurmės sė dikurshme nė mėhallėt e romėve, ( pa dashje qė tė fyej minoritetin rom ), kjo fundi i fundit ėshtė pasqyrė e njė pjese tė madhe tė elektoratit ( kush do tė shoh realitetin ), nuk vlen pėr ata qė janė verbuar!- kushdo qofshin ata.

- zoti Daci ditė mė parė tha: “ Ne, po ndėrtojmė njė shtėpi tė re!”- pasi qė shtėpia e vjetėr nuk po i zė mė, ngase janė shtuar meshkujt!... Dhe ia bėri “bam” e doli me parti tė re. Ai me militantėt e vet, para dhe pas formimit tė partisė, bėnė homazhe tek varri i Ibrahim Rugovės!- nė shenjė respekti pėr te, partia e Dacit edhe selinė e ka zėnė pranė varreve!

- Ēka thua pėr kėtė ti mixha Cen?- po e pyet njė djalė i ri njė plak tė urtė, tė cilit po ia lexonte kėtė lajm nė njė gazetė ditore.

- Po flasė prej pėrvojės sime- ia ktheu mixha Cen: Tė gjithė ata qė kanė zėnė vend pranė varrezave, kurė nuk kanė bėrė “behrida!”. Tani sė fundi ėshtė bėrė si modė pasha mixhėn, tė gjithė kėta tė politikės, para se ta ulin prapanicėn nė karrige tė pushtetit, sė pari shkojnė e kapen pėr kunjave tė varrezave, kush ku tė mundet!... E pastaj i vėrsulen pushtetit

- Nė kėto ditė tė fillimit tė vitit tė ri, mixha e ka vetėm njė porosi: “ Tė gjithė ju o Demokrat- lini tė vdekurit ndėr varre rehat!”...

#44

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:15

Raportim!

Tė gjithė ministrat e Qeverisė sė Kosovės, sot, pra nė pėrmbyllje tė kėtij viti ( 2006), raportuan para Gjeneralit tė demobilizuar pėr sukseset e tyre gjatė kėtij viti, Tė gjithė ata ( pa pėrjashtim ) folėn vetėm pėr rezultate, as njėri nuk foli pėr humbje e dėshtime, ju lumtė!

Duke e vėrejtur se ata kanė “harruar” edhe shumė gjėra, desha tė plotėsoi edhe disa tė arritura tjera- ani pse unė nuk jam ministėr!

- Nė saje tė kėtyre ministrave tė zgjuar e vizionar:

Kosova gjatė kėtij viti ka pasur rrymė me bollėk, dhe nuk ėshtė ndėrprerė as njė herė!

Mbi 50 fabrika- tė inauguruara gjatė kėtij viti, kanė punuar pa ndėrprerė!

Nuk ka pasur bllokim tė rrugėve si ai i Grykės sė Kaēanikut!

Nuk ka pasur vrasje ( madje as nė automobilat e policisė)!

Nuk ka pasur vjedhje, plaēkitje, as edhe njerėz me maska!

Nuk ka vdekur as kush nė duart e mjekėve, nga se ka pasur medikamente me bollėk!

Shtresat sociale dhe pensionistėt kanė gėzuar tė gjitha tė mirat!

Janė punėsuar diku mbi 300.000 punėtorė nė lėmi tė ndryshme!

Tė gjitha familjet e Dėshmorėve, dhe fėmijėt e tyre gėzojnė privilegje tė mėdha!

Nuk ka pasur as kund as edhe njė kacidhe korrupsion!

Janė pėrfunduar, madje rrėnjėsisht reformat nė arsim!

Ėshtė bėrė kthesė e madhe nė sektorin e bujqėsisė,bujqit lirisht mund tė lėvrojnė me kalė!

Kanė bėrė rezerva tė thėngjillit tė gatshme pėr gati tėrė javėn e ardhshme!

Mallit qė futet nga Serbia i ėshtė hequr procedura doganore- si lehtėsim!

Prostitucioni dhe droga, janė emra tė pa njohur pėr Kosovė!

Kuvendet partiake, dhe Parlamentare tė Kosovės janė shembull nė rajon, dhe Evropė!

Infrastruktura; kund kėmba nė balt nuk tė shkel, uji me bollėk nga kanoēet etj!

Telefoni mobile nga mė tė lirat nė rajon e nė Evropė- mos tė flasim pėr Amerikė!

Standard i lartė jetese qė mund tė krahasohet me Zvicrėn!

Komunikacion tė rregulluar urban e ndėr urban, qė nuk ia gjėnė shoqin!

Dhe mbi tė gjitha kėtė vit u realizua edhe Pavarėsia formale e Kosovės qė ishte zotim e amanet edhe i tė ndjerit, por edhe qėndrim konsekuent, dhe sublimi i tė ndjerėve tjerė, qė sot e mbajtėn mbledhjen e fundit ( urojmė ), kėshtu qė me kėtė edhe u “ realizuan “ aspiratat shekullore tė popullit tonė- Urime viti i ri: O o o milet!Kėto gjėra i kanė harruar ministrat nė fjalė, prandaj unė si Ngucakeq” ministėr”, qė jam nė kėtė sektor e pash tė domosdoshme qė tė plotėsoi kėto tė dhėna modeste, nga se populli mund tė hidhėrohet pėr mos pėrfshirjen e gjithė kėtyre rezultateve!

#45

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:16

Ai ishte i ri!...

Tek po lexoja njė intervistė nė gazetėn “ Ekspress “ tė zotit Daut Haradinajt- sė fundi nė cilėsinė e kryetarit tė njė dege nė kryeqytet!

Zoti Dauti ( mes tjerash), thotė se i pėlqen gara, dhe ėshtė i gatshėm qė tė marr pėrsipėr edhe udhėheqjen e AAK-sė ( nė rast se Ramushi do tė mungoi )...

Kjo ma kujtoi rastin mė tė freskėt, kur Castro ia beson fronin vėllait tė vet. Njė lojė tė tillė nė katroret e fushės politike si nė katrorėt e shahut, po e pėrgatisin pėr ta lozur vėllezėrit Haradinaj! Se kush do tė pėsoi mat nga kjo mė parė- veē Kosovės?...

Zoti Dauti mė tej thotė se: Hashimi ėshtė ende i ri, dhe lė tė pres! Po pra, se Dauti na u mplak, dhe koha pėr politikė po i ikėn, prandaj vraponi burra! Mė kėtė ironi, ai do tė thotė mė shumė pėr zotin Thaēi, duke dashur qė kėtė ta injoroi paskuqėrisht... Daut e Ramush Haradinaj kanė tė drejt- vėrtetė zoti Thaēi ėshtė i ri! Hashimi ishte i ri edhe atėherė, kur e shpėtoi shtabin e Dukagjinit, tė cilin vėllezėrve Haradinaj ( qė ishin tė pjekur ) ua kishte marrė zoti Zema, dhe atė mė vota tė katundit!

#46

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:16

I la ferexhetė

Iku Daci- alias maēoku nga kreu i parlamentit. Nė fakt, vetėm sa mashtrohen kėta ministrat dhe parlamentarėt, ngase institucionet dhe populli po i vėrejnė “me kohė” devijimet e udhėheqėsve tanė dhe dobėsitė e tyre. Bie fjala manipulimet e Dacit i kanė vėrejtur menjėherė, pra nė mandatin e dytė tė tij – pra, gati pas pesė vitesh!, dhe pasi kishte kaluar shifrėn prej 6 milion eurosh tė keq menaxhuar nga buxheti i Kosovės!...

-Sa shpejt e paskan zėnė, ore!- ia ktheu bashkėbiseduesi. Mos bėni shaka se Daci ka punuar, dhe i ka lėnė tė paktėn diēka Kosovės dhe Parlamentit?- ia priti tjetri.

-Ė, pra na thuaj se ēka na i paska lėnė Kosovės dhe parlamentit, ky Daci- sipas teje?

-Daci ia la ferexhetė parlamentit, pra i la muralet e mbuluara me ferexhe nė parlamentin e Kosovės!...

#47

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:17

E lavdėruan dhe e shkarkuan!

Nė njė mbledhje tė kryesisė sė LDK-sė, i lavdėruan pėr punėn e tyre tė bėrė nė institucionet e Kosovės: zotin Daci, si kryetar tė parlamentit tė Kosovės dhe zotin Salihaj, si zėvendės kryeministėr nė Qeverinė e Kosovės. Po nė kėtė mbledhje, qė tė dy edhe i shkarkuan nga postet e tyre!...

Kanė thėnė dikur: frikohu nga lavdi i armikut, dhe mos u friko nga e shara e mikut!

Si po duket, armiqtė qė janė mbledhur brenda kėsaj partie, tani kanė filluar tė ballafaqohen me realitetin e ri nė Kosovė, por njė gjė mos ta harrojnė, ata dhe njerėzit tjerė tė politikės se: nė politikė, njė herė tė lavdėrojnė e nė majat mė tė larta tė ēojnė, pastaj tė kritikojnė, mė vonė tė shajnė e tė rrėzojnė, mė pas ca mė keq- t’ėmėn ta lodrojnė, dhe mė nė fund fare tė harrojnė, nė ndonjė kthinė, apo diku prapa grilave! Prandaj ju tė politikės mė me kujdes e mos me u ngutė se rrėzoheni e i thyeni hundėt– tha njė plak i urtė.

#48

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:17

Nga Ibrahimi nė Pjetėr!

Ditė mė parė gazeta “Lajm”, kishte nxjerr njė shkrim ku njoftonte lexuesit se zoti Ibrahim Rugova, kishte bėrė konvertimin nga besimi islam nė atė tė krishterė! Rugova me kėtė rast edhe ishte pagėzuar nė Romė nga vet Papa Pali i dytė me emrin Pjetėr! Sipas gazetės nė fjalė, zoti Rugova kėtė e kishte bėrė qysh nė vitin 1994 nė shenjė respekti dhe dashurie pėr konfesionin dhe kulturėn katolike nė pėrgjithėsi.

Tek po ia lexoja kėtė shkrim tė gazetės bacės Osman, ai mė dėgjoi me vėmendje, dhe fare nė fund mė tha:

“ Dėgjo biri im: ky Ibrahimi lė ta ndėrroj emrin si tė dojė, ndash edhe lė ta vejė ndonjė emėr tjetėr se pasha bacėn ta dini tė gjithė se kėtij nuk i ka bo puna kurrė; as si Ibrahim e as si Pjetėr!”...

#49

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:18

VIZITA E ZYRTARIT TĖ LARTĖ NĖ KOSOVĖ

Shkruan: Beqir Elshani

Njė zyrtar i lartė i Bashkimit Evropian shkoi pėr tė vizituar Kosovėn. Nė pritje kishin dalė Kryeministri i Kosovės me Kryetarin e Kosovės, kryekuvendarin dhe ministrat e Qeverisė sė tij.Tė gjithė bashkė e pritėn mysafirin e lartė. Kryeministri e shoqėron dhe e prezanton zyrtarin e lartė para zyrtarėve tė Kosovės.

- Ky ėshtė kryeplaku i kompromisit tė Kosovės, - tha kryeministri pėr kryetarin e Kosovės.

- Kjo ėshtė zėdhėnėsja e mjerimit dhe vuajtjes sė popullit, - tha pėr zėdhėnėsen e Qeverisė sė Kosovės.

- Ky ėshtė kryetari i shurdhmemecėve, - tha pėr kryetarin e Kuvendit.

- Ky ėshtė ministri i hajdutėve, - tha pėr ministrin e financave.

- Ky ėshtė ministri i territ, - tha pėr ministrin e energjetikės.

- Ky ėshtė ministri i vagabondėve, - tha pėr ministrin e kulturės.

- Ky ėshtė ministri i analfabetėve, - tha pėr ministrin e arsimit.

- Ky ėshtė ministri i infektimit, - tha pėr ministrin e shėndetėsisė.

- Ky ėshtė ministri i dhunės dhe shtypjes sė brendshme, - tha pėr ministrin e punėve tė brendshme.

-Ky ėshtė ministri i korrupcionit,-tha pėr ministrinė e industrisė dhe tregtisė

- Ky ėshtė ministri i padrejtėsisė, - tha pėr ministrin e drejtėsisė.

- Vetėm ministri i tė verbėrėve mungon (ėshtė fjala pėr ministrin e bujqėsisė). Ai ėshtė i shqetėsuar, sepse rezervat e ushqimit nė depo janė prishur. Zoti zyrtar, ndonėse ministri ėshtė i verbėr, hundėn e ka tė hollė dhe shpejt e merr vesh, kur prishet ushqimi. Deshi tė varė veten, por e shpėtoi ministri i padrejtėsisė, - kėshtu e informoi kryeministri zyrtarin e lartė tė BE-sė.

- Sa budalla, tė marrė mė qafė veten pėr njė vagon ushqim, - tha zyrtari i lartė.

- Ministri i bujqėsisė nuk ka faj… Faj ka populli qė nuk blen ushqim, prandaj ushqimi po prishet nė depo, - deklaroi njėri nga ministrat e pranishėm.

- Po, demonstruesit nė rrugė, ēka po lypin? Mbase ata janė kundėr vizitės sime nė Kosovė?! - pyeti zyrtari i lartė i BE-sė, kur pa demonstruesit e Lėvizjes Vetėvendosje me pankarta duke brohoritur “VETĖVENDOSJE!

- He, he…! Ata po lypin vetėvendosje, diēka qė bie nė kundėrshtim me Unmik-un, - tregoi zėdhėnėsja e Qeverisė sė Kosovės.

- Sa pėr Unmik-un nuk ka problem, por duhet pyetur Serbinė. Nėse Serbia lejon vetėvendosjen e popullit shqiptar, padyshim qė Unmik-u e mirėpret, - tha mysafiri zyrtar.

Ndėrkohė tė gjithė ministrat buzėqeshėn nė shenjė nderimi.

#50

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 3 e 3)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi