Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
Cdo te thote "kulture" ?

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 24th March 2008, 23:41

Cfare nenkuptoni kur perdorni termin " Kulture" ?

Cfare eshte Kultura ne terma te pergjithshem per secilin nga ju?Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 25th March 2008, 11:31

XgirlX!
Keni nderin te pergjigjeni dhe te na ndriconi rrugen dhe ne te tjereveShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 26th March 2008, 00:12

@nardlushnja shkruajti:XgirlX!
Keni nderin te pergjigjeni dhe te na ndriconi rrugen dhe ne te tjereve

Pershendetje Nardi!
Perderisa kam hapur temen do doja te dija opinionin tuaj dhe pastaj te diksutoja!

Respekte!Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 26th March 2008, 17:40

@XgirlX shkruajti:
@nardlushnja shkruajti:XgirlX!
Keni nderin te pergjigjeni dhe te na ndriconi rrugen dhe ne te tjereve

Pershendetje Nardi!
Perderisa kam hapur temen do doja te dija opinionin tuaj dhe pastaj te diksutoja!

Respekte!


Kjo nuk eshte e drejte
Pergjigju dhe mos i bej bisht temave delikate qe sillni ne forum(per kete bravo)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 26th March 2008, 23:00

@nardlushnja shkruajti:

Kjo nuk eshte e drejte
Pergjigju dhe mos i bej bisht temave delikate qe sillni ne forum(per kete bravo)

Ok po ta bej qejfin dhe po te pergjigjem!
Me kaq njohuri sa kam arritur te marr deri me sot termin "kulture" ne konture te pergjithshme do e perkufizoja si njohje e informacioneve te ndryshme, normave nga me te larmishmet dhe aplikimi i tyre ne vendet e pershtatshme!

Ndersa ne qofte se do te thellohemi me ne kuptimin e kesaj fjale do e perkufizoja si zhvillimin , emancipimin e nje populli, te nje shoqerie dhe te nje kombi vet!Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 28th March 2008, 21:42

Kete teme dikur ju e kishit trajtuar ndryshe.Me pare e kishit te lidhur me arsimin bashke.
Nejse.Le te jap edhe une mendimin tim se cdo te thote kulture?
kulture do te thote
-te dish te Respektosh
-te dish te Shprehesh
-te dish te Tolerosh

Besoj se me keto tre kam futur pjesen me te madhe te thelbit kulture.
Nuk do te nguroj te bej shtesa ne te ardhmenShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 28th March 2008, 22:25

@nardlushnja shkruajti:Kete teme dikur ju e kishit trajtuar ndryshe.Me pare e kishit te lidhur me arsimin bashke.
Nejse.Le te jap edhe une mendimin tim se cdo te thote kulture?
kulture do te thote
-te dish te Respektosh
-te dish te Shprehesh
-te dish te Tolerosh

Besoj se me keto tre kam futur pjesen me te madhe te thelbit kulture.
Nuk do te nguroj te bej shtesa ne te ardhmen

Se kam trajtuar ndonjehere nje teme si kjo nardi..

Edukata,njohurite e ndryshme nga jeta sociale ,nga shkencat natyrore juridike dhe artistike.
Njerz qe njohin sa me mire historine e popullit te tyre, dhe te vendeve te tjere ne bote.
Nuk mund te quhet me kulture nje njeri qe rron ne france ose gjermani , sepse flet frengjisht , ose gjermanisht.
Menyra e komunikimit me njerezit,pamvaresisht nga niveli i tyre kulturor.
Keta i quajme njerez me kulture.Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 29th March 2008, 17:43

Une i referohem nje kulture tjeter .(mire sjelljes )
Historin ne menyre te perkryer mund ta njohe edhe nje arrogant ,kriminel, diktator.
Po ashtu edhe shkencat natyrore,juridike apo artistike,mund ti dije edhe nje i pakulturuar.
Artistet qe njohin ne menyre te persosur veprat letrare(sepse i sjellin ne skene ) nuk do te thote se jane edhe te persosur(nga kultura)
Nuk duhet te ngaterrojme keto gjera.
Kur themi niveli kulturor eshte gje tjeter dhe kur themi eshte me kulture eshte gje tjeterShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 29th March 2008, 20:29

@nardlushnja shkruajti:Une i referohem nje kulture tjeter .(mire sjelljes )
Historin ne menyre te perkryer mund ta njohe edhe nje arrogant ,kriminel, diktator.
Po ashtu edhe shkencat natyrore,juridike apo artistike,mund ti dije edhe nje i pakulturuar.
Artistet qe njohin ne menyre te persosur veprat letrare(sepse i sjellin ne skene ) nuk do te thote se jane edhe te persosur(nga kultura)
Nuk duhet te ngaterrojme keto gjera.
Kur themi niveli kulturor eshte gje tjeter dhe kur themi eshte me kulture eshte gje tjeter

Normal qe keto dy terma kane ndryshim!
Tek Kultura perfshihet edhe tėrėsia e njohurive dhe e shprehive tė sjelljes a tė edukatės qė pėrvetėsuar a e pėrvetėson njė njeri nė shkollė ose nė jetė; zhvillimi i veprimtarisė kulturore e artistike, por sic ke thene dhe ti eshte dhe ajo ana tjeter e njohurive dhe kultures praktike pa te cilen je nje HIC!Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 29th March 2008, 20:31

Xgirlx,nuk e kuptova mire kete te funditShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 29th March 2008, 20:36

@nardlushnja shkruajti:Xgirlx,nuk e kuptova mire kete te fundit

domethene qe vetem njohurite ne nje fushe te caktuar nuk te vlejn asgje! Duhet ne radhe te pare te kesh njohuri praktike!Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 29th March 2008, 20:39

Pa kuptim me duken ne lidhje me temen qe ke nisur.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 29th March 2008, 20:46

Kam lexuar diku nje anekdode po e them me pak fjale :


Ish nje njeri pa diplom me nje profesor me titull ne nje varke mes detit.
E pyet profesori ate njerun pa diplom : A merr vesh nga kimia?
Jo-pergjigjet tjetri.Nuk di shume nga kimia por di te lyej shtepi,dhe nganjehere dhe pikturoj.
Sa keq-i thote profesori.Ke humbur cerekun e jetes.
Heshtje.
Profesori pyet prape: A merr vesh nga fizika? Jo i thote njeriu pa diplome.Por motoret e maqines i riparoj vet,dhe kur prishet televizori vete e riparoj.
Sa keq-i thote profesori.Ke humbur gjysmen e jetes.
Heshtje.
Nderkaq varka kish filluar te mbushej me uje.Nepermjet nje te care uji filloi te ngjitej brenda.Ai u mbuloi kembet,gjunjet.

A di not? Pyeti i padiplomuari profesorin.
Jo-nuk me eshte dashur kurre-u pergjegj profesori tanime i tmerruar.
Sa keq-tha i diplomuari.Ne pak minuta do humbasesh jeten.
Dhe u hodh me not mbi ujin plot dallge,drejt bregut.

Pra ne rradhe te pare njeriu duhet te pervetesoje e kultivoje ato dije te cilat e ndihmojne te mbijetoje.Kur i ka siguruar premisat e egzistences mund ti lejoje vetvehtes te kultivoje mendjen,ndjenjat,shqisat e tij edhe ne drejtime te tjera,ose te ndjeke produktet e krijuara nga gjenite apo talentet e kesaj bote te cilet i kane patur te kultivuar mendjet,ndjenjat,shqisat e tyre ne nje shkalle te jashtezakonshme.Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 29th March 2008, 20:51

@nardlushnja shkruajti:Pa kuptim me duken ne lidhje me temen qe ke nisur.
pse keto skane lidhje me kulturen ?? shume i paske ngushtuar kuptimin...Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 29th March 2008, 20:54

Clidhje kane keto me kulturen?
-te dish te Respektosh
-te dish te Shprehesh
-te dish te Tolerosh
kjo eshte kultura per mua.
Nqs ju ma sillni profesorin si perfaqesues te kultures,per mendimin tim e keni gabim,sepse vetem me pyetjet qe ai i bente te padiplomuarit kishte marre vleresimin zero ne kultureShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 29th March 2008, 21:30

@nardlushnja shkruajti:Clidhje kane keto me kulturen?
-te dish te Respektosh
-te dish te Shprehesh
-te dish te Tolerosh
kjo eshte kultura per mua.
Nqs ju ma sillni profesorin si perfaqesues te kultures,per mendimin tim e keni gabim,sepse vetem me pyetjet qe ai i bente te padiplomuarit kishte marre vleresimin zero ne kulture

Nardi mos me bej te ndryshoj mendim per ty...
E kape idene e asaj qe kam shkruar ?? Epo ske kapur asgje..lexoje dhe njehere!Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 3rd March 2016, 07:38

kultur mendoj se te rrespektojm moshen e vogel e tmadhe, te duam njerezit
tmos urrejm te tjeret tmos ofendojm apo tparagjykojm te tjeret
Por, ne vendin ton ndodhin te kundertat SmileShiko profilin e anėtarit


#18

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi